Aktualności

Grzyby w ogrodzie. I co teraz? 10 września, 2018

Grzyby w ogrodzie. I co teraz?

Zacznijmy od tego, czy grzybami które pojawiają się w naszym ogrodzie są grzyby pożądane, czy też niechciane? Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi zaczyna uprawiać gatunki jadalne grzybów w swoich ogrodach. Ten wpis poświęcony jest jednak grzybom, które są nie miłymi gośćmi, pogarszają kondycję darni oraz szpecą.

Niepożądane grzyby w ogrodzie.

Tego typu grzyby tworzą na trawniku tzw. czarcie kręgi, wyrastają koliście np. twardzioszek przydrożny, czy też czarnidłak kołpakowaty (oba gatunki są jadalne nota bene). To co widzimy na trawniku to jedynie tzw. „czubek góry lodowej”, czyli owocniki. Cała grzybnia może pokrywać o wiele większą połać naszego trawnika, niż nam się wydaje. Ułożenie owocników wynika z tego, iż wyrastają one koliście po zewnętrznej części powiększającego się wciąć kręgu. Grzyby kapeluszowe pojawiają się zwykle na starszych, wieloletnich trawnikach które nie były poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Zwalczanie grzybów w ogrodzie

Z mniej inwazyjnych sposobów jest z pewnością wprowadzenie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli wertykulacja, areacja, grabienie itp. Ze sposobów chemicznych stosuje się związki miedzi w postaci siarczanu miedzi. W ostatnim czasie pojawiły się również preparaty biologiczne zawierające odpowiednie szczepy grzybów niepatogenicznych. Rozwiązeniem ostatecznym przy braku skuteczności pozostałych metod, jest usunięcie całkowite starej darni i wysiew trawnika od nowa. Co prawda, jest to metoda bardzo skuteczna, ale też najdroższa.

Grzyby na drzewach

Osobną grupę grzybów stanowią pasożytnicze gatunki rosnące na drzewach. Tu walka z nimi może być czasami skazana z góry na porażkę. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może być usunięcie zakażonego drzewa, aby nie było źródłem zarażenia dla pozostałych drzew rosnących w ogrodzie.

Jadalne grzyby w ogrodzie

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się uprawa grzybów jadalnych na własne potrzeby. Oczywiście nie każdy ogród nadaje się pod tego typu uprawę. Jeżeli mieszkamy w mieście i dysponujemy tylko kilkoma metrami nieocienionego trawnika to na pewno nie jest to dla nas. Przy większych ogrodach bogato obsadzonych starszymi i rozłożystymi drzewami i krzewami, dającymi sporo cienia, będzie to jak najbardziej możliwe. Od kilku lat w sprzedaży internetowej, jak też sklepach ogrodniczych i hipermarketach możemy zaopatrzyć się w specjalnie przygotowaną grzybnię. Dostępne są taki gatunki grzybów jak smardze, boczniaki, pieczarki, borowiki, kurki, maślaki, kanie, a oferta powiększa się z roku na rok.

Grzyby w ogrodzie. I co teraz?

Przeczytaj rónież:
Trawnik idealny. Jak poprawić kondycję swojego trawnika?
Zima w ogrodzie. Jak przygotować ogród do zimy?
Ogród japoński. Japońska sztuka ogrodowa.